Seudónimo Seudónimo
  • 07-03-2017
  • Mathematics
contestada

A 6 ounce bottle of juice cost $.96 an 8 ounce bottle costs $1.12 which is the better bye

Respuesta :

mel158 mel158
  • 07-03-2017
First you have to divid $.96 by 6 to get the amount it would cost for one ounce which is $.16 then multiply $.16 by 8 which is $1.28 then compare the two prices $1.28 and $1.12 and see which one is bigger which is the 6 ounce bottle of juice
Answer Link
JonnyAceMath
JonnyAceMath JonnyAceMath
  • 07-03-2017
I belive it is the six ounce bottle
Answer Link

Otras preguntas

7652 divided by 12.3
3. PLEASE HELP.Write an editorial on "Present condition of Human Rights in Nepal”.​
what is the slope of y+2=4(x-1)
Summarize a thunderstorm in 4 words:
A circle has radius 50 cm. Which of these is closest to its area? 157 cm^2 314 cm^2 7,854 cm^2 15,708 cm^2
There are 9,528 people in Tapan's town. Alex's town has 7,282 people. How many people are in the two towns together?
what is an example of water vapor with a clear explanation
hiii please help i’ll give brainliest if you give a correct answer ty!!
Is surveying used pre-reading or post-reading?
if 4x + 8x + 12x + 16x is equal to 5 + 10 + 30 + 40 then what is the value of x​