Lexi52816
Lexi52816 Lexi52816
  • 07-03-2017
  • Mathematics
contestada

Zach paid $0.79 for a 1.6,oz candy bar . What was the cost per pound

Respuesta :

sqwer2JESUS
sqwer2JESUS sqwer2JESUS
  • 07-03-2017
1.6 oz = 0.1 pound, $0.79/0.1 pound 
1 pound = $ 7.90 
Answer Link

Otras preguntas

Tatum wants to use partial products to find 14x39 how do I do this?
20 points! How do I factor 18x^2-9x-2 Using the Trail and Error Method? Thank you! (By the way, I have two more factoring problems after this, please help.)
Stella is recording the temperature every day for five days on the first day it was 0 degrees and the second day was 3 degrees higher then the day before
how the Sumer met the three criteria of a civilization.
Biogeographic isolation separates of a species through geographical and biological forces.
Jules reads that 1 pint is equivalent to 0.473 liters. He asks his teacher how many liters are in a pint . His teachers responds that there about 0.47 liters on
What is the difference between cross-section and intersection in geometry?
Use synthetic division to solve (4x3-3x2+5x+6)/(x+6) What is the quotient?
Help! The answer choices are A) 0-4 B) 25-29 C) 50-54 D) 75-79
Please help, Q: One method for studying opportunity cost is to think in terms of. A: (a. risk and ability) (b. pros and cons) (c. tradeoffs) (d. trial and erro