katieargueta30
katieargueta30 katieargueta30
  • 06-03-2017
  • Mathematics
contestada

Corn costs $2 for 6 ears. Isabel spent $3 on corn. How many ears did she get?

Respuesta :

deplorablesrus
deplorablesrus deplorablesrus
  • 06-03-2017
$2 for 6 ears you divide 2 by 6 = 0.33
so $3 will get 9 because 0.33x9= $2.97

Answer Link
rarrininger
rarrininger rarrininger
  • 06-03-2017
$2/6 = $.33
$3 / $.33 = 9 ears of corn
Answer Link

Otras preguntas

write a pair of equivalent fractions for 2/5?.​
Last one for real this time! Find the perimeter and area the figure.
From what grain is the Japanese spirit Sake made?
a car travels at a speed of 300km per hour in 3 hours,what is the distance covered
10 POINTS HELP!!! a function is shown in the table:
Why does cold air need to be warmed by the nasal cavity and the sinuses? O To increase the pressure of air in the lungs. O To protect the alveoli from being dam
The furniture in your home is from France, the tea you drink is from Britain, and the clothes you wear are made in Italy. Last year your lumber company sold and
What is the best location to place a keylogger
The Brown case legally desegregated which of the following in the United States?
what is the fertility rate of japan