kerenolengha13
kerenolengha13 kerenolengha13
  • 15-02-2017
  • Mathematics
contestada

gabby and sydney bought some pens and pencils. Gabby bought 4 pencils for $6.71. Sydney bought 5 pens and 3 pencils for $7.12. Find the cost of each

Respuesta :

metchelle
metchelle metchelle
  • 24-02-2017
Given that Gabby bought 4 pencils for $6.71 in total, this would mean that each pencil costs $1.68. On the other hand, Sydney bought 5 pens and 3 pencils with a total of $7.12. In this case, we multiply $1.68 by 3 and the total is $5.03. Now, deduct 5.03 from 7.12 and the answer is $2.09. So $2.09 is the total amount of pens, and each pen costs $0.42. Hope this answers your question.
Answer Link

Otras preguntas

where does the hudson flow
Marianne buys a house for $150,000, and the value of the house increases at a rate of 1.2% per year. How much will the house be worth in 10 years? Round to the
4m + 9 + 5m - 12 = 42
•Why is baseball in all its forms – from T-ball to the major leagues – important to Americans of all ages?
Freezing and thawing of water can cause creep, which is?
How does writing a function rule as an equation help you solve problems with more than one situation or parameter?
How was Panama Canal acquired
The Silurian period occurred a. after the Permian era. b. during the Mesozoic era. c. during the Hadean eon. d. before the Neogene era.
Since a element has a pH number of 7, meaning it is ______. That element can be classified as neither a ____ or a _____. Also, is this a balanced equation? C4
what element has 81 protons in the nuclei of its atoms