kloeyknows9375 kloeyknows9375
  • 11-10-2022
  • Mathematics
contestada

Please help me im begging

Please help me im begging class=

Respuesta :

lailabelle9647 lailabelle9647
  • 11-10-2022
Writing an equation

Let's say x is the number of ounces. Since the cost for each ounce is $0.85 then we can find the cost for the total amount of ounces by multiplying it by the cost of each one:

$0.85 · x

This is not the total cost, since the total cost has an additional of $5.50. Then the total cost is given by

c = $5.50 + $0.85x

Answer: C: c = 0.85x + 5.50

Answer Link

Otras preguntas

Describe why was Ronald Regan the best US President.
Identify and Explain: 1. Role of textile manufacturing in initiating industrialization 2. How transportation technology advanced the Industrial Revolution 3. Wh
Summarize the United States' Geographic Challenge throughout the years
Which of the following statements is true? A. The Earth has evolved over time. B. The Earth's continents have not changed over time, but some islands have
Identify and Explain: 1. Role of textile manufacturing in initiating industrialization 2. How transportation technology advanced the Industrial Revolution 3. Wh
Please help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
The mass of the atom is determined by the protons, neutrons, and electrons. True or false
[100 POINTS] 1. Explain why water is the universal solvent. Complete sentence, and use the word solubility or dissolve. 2. What is a polar molecule? Explain. Us
Should Jackson have had the authority to make the Native American Removal Act
True or false mutations can be genetically inherited