taex1 taex1
  • 15-09-2022
  • Mathematics
contestada

Pick-your-own apples cost $15
per peck. About 30 medium
apples make up a peck. What's
the price per apple?

Respuesta :

amaya102408 amaya102408
  • 15-09-2022

Answer:

450

Step-by-step explanation:

because 15 times 30

Answer Link
makayla14dove makayla14dove
  • 15-09-2022
$0.50 each apple because if you divide 15 into 30 you get 2 so that means 2 for each $1 you spend
Answer Link

Otras preguntas

What type (irrational, Rational, whole, natural, integer) of numbers are these? 1. -1 2. 3/5 3. 6 4. -12.5
The scale of a map says 4 cm represents 5 km. What distance on the map in cm represents an actual distance of 4 km
What number is 10 times greater than 9.35
Who was Askia Muhammad
Drew burned 1,800 calories Friday playing 1 hour of basketball and canoeing for 2 hours. On Saturday, he spent 2 hours playing basketball and 3 hours canoeing a
explain the difference between objectives and goals? and give and explain of each
graph each function. Identify the domain and range. part 2​
How do you solve this? If you can answer on paper
b) How long does it take 5 workers to pick 1000 strawberries?
A knitting shop orders yarn from three suppliers in​ Toronto, Montreal, and Ottawa. One month the shop ordered a total of 108 units of yarn from these suppliers