Tracey690 Tracey690
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

michelle bough an apple cut in 4 for $0.10 per piece. how much should she pay for 3 dozen pieces?

Respuesta :

Candace061504
Candace061504 Candace061504
  • 10-09-2022

Answer:

$14.40 for 3 dozen

Step-by-step explanation:

$0.10 per piece means $0.40 for 1 apple there are 12 in a dozen so multiply it by 12 which would be $4.80 for a dozen multiply again by 3

Answer Link

Otras preguntas

Why is Alfonso able to go out with Sandra in the end
Directions: Find the product and simplify (3m+n)(3m-n)ty <3​
What is the value of x? (There should be an image) ​
A kitchen contains one section of counter that's 20 inches long, one section that's 10 inches long, one section that's 32 feet long, and an island that's 4 feet
P(A) = 1/2 P(ANB) = 1/5 What will P(B) have to be for A and B to be independent? 4/10 1/10 03/10 7/10
Which of the following is not true about Mac computers? The current version of OS X is called El Capitan. Macs come with a variety of useful programs already in
which activity causes the greatest risk of driving fatalities
Weather forecasts, particularly on the water, can change quickly. What is the best method to monitor the weather while out on the water?.
This coordinate plane shows the journey of a plane between two cities. The journey starts from City A, indicated by a green point, and ends in City B, indicated
What is slope of the line? y+6=13(x−4) −13 1 3 4 6