krissfuentes040 krissfuentes040
  • 09-09-2022
  • Mathematics
contestada

At Food Lion you can buy 5 cans of greens for $2.60 how much will it cost to buy three cans of green beans at the same unit price

Respuesta :

genieagenius
genieagenius genieagenius
  • 09-09-2022
I divided $2.50 with the 5 cans of greens.
I got .50 cents so multiply .50•3 = $1.5
It would cost $1.50 to buy three cans of green beans
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the expression? (–2)5
(8.41 x 10 to the fourth) + (9.71 x 10 to the fourth)
Light in vacuum travels at a speed of 3.00 x 10^8 m ^-1 s^-1 on average earth is 93,000,000 miles from the sun how many minutes does it take sunlight to reach
My daugher is trying to Solve -7.8x=-1.56
simplify the expression w+14w-6w & 3a²+6a+2b²
factor completely: 6m^2 - mn - 12n^2
describe how a physical property, such as mass or texture, can change without causing a change in the substance.
The sum of three consecutive even numbers is 156. What is the smallest of the three numbers
what is a large piece of earths crust that stands above the oceans
Fiber-optic cables are used widely for internet wiring, data transmission, and surgeries. When light passes through a fiber-optic cable, its intensity decrease