alejandrorodriguez71 alejandrorodriguez71
  • 08-09-2022
  • Mathematics
contestada

Darlene received $18.70 for 22 pounds of aluminum cans. How much did she receive per pound?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 08-09-2022

Answer:

$0.85/lb

Step-by-step explanation:

unit rate = dollar amount / pounds

unit rate = ($18.70)/(22 lb)

unit rate = $0.85/lb

Answer Link
christianhernandez44 christianhernandez44
  • 08-09-2022

Answer:

.85 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me with my math homework please
please could you help me with this. also show the working out. thanks
y varies jointly as x and √z . If y = 6 when x = 3 and z = 9, find y when x = 4 and √z = 3.6.
Why is it important that the definition of logarithms states that the base of the logarithm does not equal 1?
What can you conclude based on your experiment
3•3•3 in exponential form
What is the equation of the graph? x + 7y = 9 13x + 5y = 48 3x + y = 9 7x + 19y = 2
What type of potential energy allows you to throw a ball
Which organelle converts the chemical energy in food into a form that cells can use?
Which groups ranked as artisans in emerging social hierarchies in early river civilizations?