IDunno12 IDunno12
  • 09-02-2017
  • Mathematics
contestada

Express as a unit rate.

$3 for 6 cans of tuna.

Respuesta :

ImOwl
ImOwl ImOwl
  • 09-02-2017
Unit rate basically means, "How much is EACH can (or a UNIT) of tuna 

$3 for 6....3/6...1/2 or $.50 a can
Hope This Helps:)
Answer Link

Otras preguntas

How do I Simplify 250/500 into a fraction?
What role did slavery play in the southern plantation economy? How was it regulated?
Is it possible for an object at rest to have forces acting upon it?
how might a rapid increase in a regions population density change the region?
is the constitution likely to survive as long as the magna carta?
Is 3/4 larger than 6/7
When talking to a teacher do I use tu or usted (spanish)
In an 8.00 km race, one runner runs at a steady 12.0 km/h and another runs at 14.8 km/h . How far from the finish line is the slower runner when the faster runn
a robot can complete 8 tasks in 5\6 hors what is the unit rate per task
oakdale middle school received 240 contributions for its bake sale if 30% of the contributions were pies, how many pies did the school receive