nacionjohnpaolo28 nacionjohnpaolo28
  • 08-06-2022
  • Mathematics
contestada

Omar paid $8.64 for 5.4 pounds of grapes. what was the cost of 1 pound of grapes?

Respuesta :

cwhpxxh6rh
cwhpxxh6rh cwhpxxh6rh
  • 08-06-2022
Answer: $1.6

Exp: 8.64/5.4 = 1.6 ,

checking my work 1.6 * 5 = 8 and 1.6 * 0.4 = 0.64 so 8+0.64 = 8.64 so now I know 1 pound of grapes is $1.6 also 8/5 = 1.6
Answer Link

Otras preguntas

Resilience is defined as the ability to
Draw a model for 12 divide by 6
what is 4,332 in scientific notation
What book did Galileo write that would influence sir issac newton
Where in africa is the zambezi river
In which part of an interview would you indicate the purpose of the interview?
Lana also bought three bags of whistles with eight whistles in each bag when the party started lana found that 19 of the party favors were broken how many unbro
how many electrons are in the outermost energy shell of a calcium atom
Please check my answer please!!!!!!!!!!!! Read the following sentence, changing the verb from the present tense to the preterite tense. Put the preterite form o
Why do some businesses prefer to accept bank-issued credit cards, like MasterCard and Visa?