abeerhaider7369 abeerhaider7369
  • 08-06-2022
  • Mathematics
contestada

Ann bought 2 pounds of cheese to make lasagna. the recipe gives the amount of cheese needed in ounces. how many did she buy?

Respuesta :

diviz2006
diviz2006 diviz2006
  • 08-06-2022

Answer:

Ann bought 32 ounces of cheese.

Step-by-step explanation:

First of all, that is a lot of cheese, I hope she is not lactose intolerant.

Second of all, one pound is equivalent to 16 ounces. Given this, we can multiply the pounds of cheese by 16.

That would look like 2×16=32.

I hope this answer helped you and also made you laugh. It is correct though, despite the comedy.

Answer Link

Otras preguntas

Why is ice less dense than water?
how do you differentiate linear equation from those equatipn which are not linear?​
What is earth day and when is it?
What weapon of nature helped the Spanish conquer the Aztec empire? A) Starvation B) Drought C) Smallpox D) Snakes
Which is the closest synonym for the word preferable? A Protected B personal с Creative D Favored ​
Solve for x. 5 + 4/7(21 + 3x) = 41
Which best describes how the people of the Harappan civilization were unique compared to those of most other ancient civilizations?​
Comparing What did the colonies of Connecticut, Rhode Island, and New Hampshire have in common?
1. what is the Quadratic Formula? When is the most appropriate situation to use formula?
(2 + y) +z = (y + 2) + z