Alice2820
Alice2820 Alice2820
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

oranges cost $1.25 per pound

How much would it cost to buy 2 pounds of oranges?​

Respuesta :

MasterChief8065
MasterChief8065 MasterChief8065
  • 11-05-2022

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Multiply the price of one pound by 2 to get 2 pounds.

Hope this helps! ;-)

Answer Link

Otras preguntas

find the probability of rolling a 5 or and odd number on a cube. express your answer as a fraction in simplest form
How were Deng Xiaoping’s economic policies different from Mao Zedong’s? Deng supported land ownership for the upper classe
Recursive rule for 3,11,19,27,35
Large diameter, thick-walled arteries that are close to the heart and act as pressure reservoirs would be __________.
How are Gametes, Sporophyte, Gametophyte, and Zygote related?
Simplify 8 - (-5) - 4(-7). -63 -15 41 68
When would u.s government be most likely to impose a retaliatory tariff?
The Great Society of Lyndon Johnson is most similar to which other Presidential program? Ronald Reagan’s New Federalism Warren Harding’s Return to Normalcy John
justin was looking for a birthday card for his sister. there were 9 funny cards , 7 seious cards , and 5 musical cards.how many choices does justin
jennifer is paid 19.60 per hour she works 40 hours what will be her weekly pay if she recives in increse of 5%