chifvone
chifvone chifvone
  • 10-05-2022
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! THIS IS DUE TODAY

PLEASE HELP THIS IS DUE TODAY class=

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 10-05-2022

Answer:

G) $3.60

Step-by-step explanation:

First, we need to find the unit rate of the 6 pounds of tomatoes Harry bought.

Unit rate: cost/unit

Unit rate: $4.32/6 lbs. ⇒ $0.72

This means a pound of tomatoes costs $0.72.

Now that we know the unit rate, we can find the total cost that Connie paid for 5 pounds of tomatoes.

0.72(5) = $3.60

Therefore, the correct answer is G) $3.60.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

the Nile river is 4160 miles long. you want to spend three weeks traveling the entire length of the river. estimate the number of miles you should travel ea
how many cups are in a quart
why is George Washington called the “Farther of our Country”? plz help☺
The United States imposes a tariff on electronics imported from China. Which would be a result? China stops marketing all products to U.S. consumers The cost
How does the Talmud affect the daily lives of Jewish people?
what was Joseph Stalins involvement in the Cold War?
Which describe political, social, or cultural changes that took place in Rome during the early empire? Choose all answers that are correct. A. decline in pr
how were the principles of humanism and the protestant reformation similar?
Debussy's Voiles was inspired by a Javanese instrument ensemble called a
A chemical change is also referred to as a