20bodamekwarteng
20bodamekwarteng 20bodamekwarteng
  • 08-05-2022
  • Mathematics
contestada

plssss answer this question 1

plssss answer this question 1 class=

Respuesta :

genan
genan genan
  • 08-05-2022

Answer:

21

Step-by-step explanation:

given : 2 triffles = 7

6 / 2 = 3 so miutiple both side by 3

2 x 3 = 6 and 7 x 3 = 21

6 triffles = 21

OR

Find the cost of 1 triffle:

7 / 2 = 3.5

1 triffle = 3.50

3.50 each x 6 triffles = 21

Answer Link
potato34114 potato34114
  • 08-05-2022
2 trifles cost £7. So to find 1 you divide 7 by 2 which gives you £3.50.

So then now you know one costs £3.50 and you need to find the cost of 6 you do

3.50 x 6= 21

Answer: £21
Answer Link

Otras preguntas

Solve the following system of equations by substitution and select the correct answer below: 4x − 6y = 28 8x − 4y = 24
What role might discrimination play when it comes to punishing convicted criminals?
Is pyroclastic material likely to form from low viscosity lava or high viscosity lava
Complete the following Empirical Formula & Molecular Formula problem: 2.) A compound containing C and Cl has a molar mass of 284.77 g/mol and an empirical f
$1,200, 3.9%, 8months
beth needs 5 1/4 quarts of paint to paint some walls .if paint cost $13.99 for one quart how much will it cost her
k+L+M=L+M+K what property does this demonstrate
Why is painting more often associated with art than any other media?
Cheese sticks that were previously priced at "5 for $1" are now "4 for $1". Find the percent increase in the price per cheese stick.
Is 7/9 greater than 2/3?