isacc9908 isacc9908
  • 08-05-2022
  • Mathematics
contestada

Yoko bought 22 pounds of flour for $9. How many dollars did she pay per pound of flour?

Respuesta :

EveryNameTaken
EveryNameTaken EveryNameTaken
  • 08-05-2022

For every one pound she paid 2.44 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Jim ran 8/9 mile on Monday and 6/9 of a mile on Wednesday. How much farther did he run on Monday than on Wednesday
Two thirds of a number plus 17 is at least 29
How do you use models to explain why 3.1 equals 3.10?
Grace has 15 3/4 cups of plant food . She divides the food equally into 3 bags .she uses all the plant food in 1 of the bags to feed er potted. Flowers . She fe
You have $44 to spend at the music store. Each cassette tape costs $10 and each CD costs $12. Write a linear inequality that represents this situation. Let x r
Is the volume of water increasing or decreasing here? What is its rate of increase or decrease in liters per hour? Coordinate plane with x-axis labeled Nu
How did the War of Spanish Succession affect Spain's role in global relations? A. Spain came out of the conflict as one of the main powers of Europe. B. Th
can someone help me with this one
accroding to douglass how dolaws in the south prove that slaves are human being
Which conclusion about Paradoxides pinus is supported by the information in the table?Life forms existed during the Cambrian period. (This is the correct answer