isacc9908 isacc9908
  • 08-05-2022
  • Mathematics
contestada

(a) Tony bought 22 pounds of flour for $9. How many pounds of flour did he get per dollar?

Respuesta :

CATMONSTER2018 CATMONSTER2018
  • 08-05-2022

Answer:

2.44444....

Step-by-step explanation:

if 22lbs of flour = $9

then you can write the equation out as:

22 = 9

Divide both sides by 9 to get:

2.4444444..... = 9

$1 = 2.44 lbs of flour

Answer Link

Otras preguntas

what are the action you do to ensure that data in your personal computer or laptop are properly secured away from threat like viruses?​
A mother wants to invest $13000 for her children's education. She invests a portion of the money in a bank certificate of deposit (CD account) which earns 4% an
Which of the following questions can be answered by science? a What makes a song sound beautiful? b What is the meaning of life? c What makes a painting beautif
an example of a unti price youd find in germany-
Solve x² + 9 = 0 A. x = ±3 B. x = ±9i C. x = ±9 D. x = ±3i
How is government a balancing act between Liberty (the freedom of the people) and Order (stability within society)?
Easy math question n
Which statement is true about Spanish colonists in the Americas? A. Spanish colonists considered converting Indigenous peoples to Christianity as part of their
Explain four key concepts that undergird our base ten number system? Use examples please
HELLO i’ll give BRAINLIEST TO THE PERSON WHO ANSWERS!!!