Seudónimo Seudónimo
  • 07-05-2022
  • Mathematics
contestada

School canteen charges rupees 20 for lunch and rupees 4 for milk for a day how much money do you spend in 5 days on these things
(tell in distributive property)
for class 6th​

Respuesta :

princechimezirim096
princechimezirim096 princechimezirim096
  • 07-05-2022

Answer:

400 rupees

Step-by-step explanation:

the amount spent

5 ×4×20

= 20×20 = 400rupees

Answer Link

Otras preguntas

What latitudes are most likely to see glaciers
The Articles of Confederation placed most government power and responsibility with the?
Soil liquefaction occurs when
One important result of the Emancipation Proclamation of 1863 was that
A red blood cell placed in saline solution will shrink. True or false? Explain please?
Find the derivative of the function. y=sqrt( 3x+sqrt( 3x+sqrt( 3x))) Plz help :)
what describes how the common cold spreads in the human body
this is stumping me. it's a geometry proof question, and i really need help! diagram and statements are attached in a picture.
The abolitionist movement encouraged what other crusade?
hey say that factoring takes some intuition. What do you think? Explain your answer.