raheemagnew raheemagnew
  • 11-04-2022
  • Mathematics
contestada

33 markers cost $5.79
Which equation would help determine the cost of 13 markers

Respuesta :

oreominion
oreominion oreominion
  • 11-04-2022

Answer:

3/$5.79 = 13/x

Step-by-step explanation:

Solve the rational equation by combining expressions and isolating the variable x. Divide $5.79 by three to get the cost of one marker, $1.93. Then multiply the cost of one marker by 13 on the left. This will get the total value which is $25.09.

Answer Link

Otras preguntas

A milestone in child development is developing empathy for others.During which development stage does this generally occur? A.school age B.infancy C.toddlerhood
can you help me with this???
Someone plz help me, thx:)
What is the power of a parallel circuit with a resistance of 1,000 and a current of 0.03 A?
In the feudal system who has the greatest authority
Sandra: Estoy ________ por Diego. Desde que fuimos a la galería de arte no contesta su móvil. Carolina: No te preocupes, seguro que está bien. A. tranquila
how to turn 34 into a scientific notation
The equation of line f is y − 9 = -5(x + 7) . Line g is parallel to line f and passes through (3, -8) . What is the equation of line g? Write the equation in sl
Read the selection below from The Reader’s Advisory Guide to Genre Fiction by Joyce G. Saricks and complete the instruction that follows. Imagine almost any
What’s the verb and tense in this sentence? By tomorrow, he will have owned the new watch for a whole week.