r4327035 r4327035
  • 10-04-2022
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Respuesta :

marquesball4life marquesball4life
  • 10-04-2022

Answer:

1 pound of peanuts cost 3 dollars

1 pound of wallnuts costs 2 dollars

Step-by-step explanation:

24/6=4

12/6=2

Answer Link

Otras preguntas

Stephen learned that any two objects exert a gravitational force on each other. If the distance between two objects triples, the gravitational force between the
When solving an equation, why do you think the solution may be infinite? How can you tell if an equation will have infinite solutions as the answer?
I was about seven when I moved here. I remember my parents talking to me about moving a few weeks before this actually happened. My grandpa had died about a yea
I need help writing a poem Theme: importance of finding a positive purpose for one’s life
is the algebraic expression t^2/t^4 equivalent to t^2?
Which of the following statements does not describe the structure of an atom? The electron cloud is a small and compacted space around the nucleus? The electro
Read the sentences and complete the crossword.​
Which two details best shape the central idea of Mother Jones' determination to persevere in the face of opposition? "I would not leave the state." (paragraph 1
I need to write a 2 paragragh essay for the text on commonlit named the univited houseguests by pamela bailes
For our performance task, you will interview someone older than you in your household. You will ask the person about the things that he likes. Make sure to ask