6004151 6004151
  • 07-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.99 per pound how much do 3 1/4 pounds of apples cost

Respuesta :

cwrimiv
cwrimiv cwrimiv
  • 07-04-2022
1.99/1 pound = x/3.25 pound
(3 1/4 =3.25)

Cross multiply
X=(1.99)(3.25)=$6.47
Answer Link
1030636379
1030636379 1030636379
  • 07-04-2022

Answer:

6.47

Step-by-step explanation:

1.99/1 lb= x/3.25lb

3 1/4=3.25

Cross multiply

X=(1.99)(3.25)=6.47

Answer Link

Otras preguntas

Sometimes, science and religion come into conflict. this is because: science and religion must disagree. science and religion can coexist just fine with a littl
What is the iupac name for the organic compound that reacts with br2?
the diagonals of a rhombus are 12 centimeters and 16 centimeters. what is the length of one side of the rhombus?
Which of the below is an example of an indirect food additive?
In a famous speech at the beginning of World War I, President Wilson declared that the United States would
Find the value of x Please answer fast Thx
Identify the lowest energy lewis structure for nitrogen oxide
Describe how the harmonies aldosterone and ADH affect water movement in the collecting ducts? Please help I have no idea.
The Iraq War is a subject of much debate. In the space below, construct a claim that supports or refutes the decision to invade Iraq. Your claim should be at le
Can anyone help me and explain?