eyoelt9002 eyoelt9002
  • 06-04-2022
  • Mathematics
contestada

how do you slove this question i know the answer but don't know how to get it ;A quart of milk costs $0.35. A case of 12 quarts cost $4.08. How much is saved per quart buying the case?

Respuesta :

ItsYerf
ItsYerf ItsYerf
  • 06-04-2022

Answer:

$0.01 or 1 cent.

Step-by-step explanation:

Case: 12 quarts = $4.08

1 quart for case= $0.34

A quart normal= $0.35

0.35-0.34=$0.01

Answer Link

Otras preguntas

Each __ is made up of 2 __ connected at the __. * a - chromosome, chromatids, centromere b - chromatids, chromosome, centromere c - chromatids, centromere, chro
Which letter of the prices process stands for raising the injured area above the level of the heart
What does Jane think school will be like at lowood
< B.5 14. Multiply & simplify: (3x + 4)(x + 1)​
A person is usually measured in centimetres. Explain why Millimetresmeters, and Kilometres are not typically used? Give an example to show your understanding
I very much need help, please. This is trigonometry.
describe the affect of the globalzation on air pollution in china l
What similarities do wind and solar energy share?
dont see my question get out anymoreplease help my question please please please​
In the reaction shown below, what does the symbol "C" represent?