kr5hwc52nj kr5hwc52nj
  • 09-03-2022
  • Mathematics
contestada

A deli sells sandwich spread 6.40 per pound. How much do you pay for 24 ounces

Respuesta :

romanobrien93 romanobrien93
  • 09-03-2022

Answer:

$9.60

Explanation: Take the 24 ounces and divide that by 16 to get 1.5 pounds. Then multiply 6.40 by 1.5 and you get the answer of $9.60

Answer Link

Otras preguntas

If the atmospheric pressure is 598 torr, and the concentration of ozone is 290 ppm, what is the partial pressure of ozone?
The scene where Hal beats the starving Buck nearly to death is an example of what plot element in The Call of the Wild? A. Conflict B. Exposition C. Resolution
Combine like terms. 7a^2 - a^2 + 16 z^2 + z + 4z^3 + 4z^2 1/4(16 + 4p)
How Can I evaluate these
What is 188% of $960.92? round your answer to the nearest cent?
How is the English spelling system confusing to those who don’t know the language? Please be specific.
5) Imagine a world with no fungi. How would their absence impact your life?
The graph shows the distances traveled by two trains over several hours. A graph measuring distance and time. Two lines, labeled Train A and Train B, exit the o
PLEASE HELP!!! ANSWER AS MANY AS YOU WANT!! 4 questions that I just want to make sure are correct. Read the poem. The Tyger by William Blake Tyger, Tyger, burn
(HELP ASAP WILL GIVe BRAINLIEST!!!) What does the term implicit mean? A.Providing the dictionary definition of the word B.Suggested but not clearly expressed