YackSmack
YackSmack YackSmack
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

Fresh Fruits sells 10 lemons for $2.50. What is the price for 1 lemon

Respuesta :

hcritt27 hcritt27
  • 08-03-2022

Answer:

25 cents per lemon

Step-by-step explanation:

Simply divide

Answer Link
dspader
dspader dspader
  • 08-03-2022

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

When solving real world problems relating to unit price, divide the cost by the amount.

2.5/10

The unit price is 0.25.

-hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

write a function of f(x)=-x 4 reflected on the x axis
Volume, Density, and Unit Conversions (Level 1)Score: 1/5Penalty: noneQuestionShow ExampA container built for transatlantic shipping is constructed in the shape
The area of a circle is 4л square centimeters.What is the diameter?А=4л cm2
Given 5.00g of Copper(II) chloride and 5.00 g of aluminum, how many moles of copper solid will be produced
Match each type of educational qualification with its description.associate degreecertificationcareer collegedoctoral degreebachelor's degreefour-year college-l
What is the largest country in Africa
What type of species is the gray bat (Type 1,2, or 3 strategy)? Is it a K or R strategist?
Would you identify Tocqueville as a proponent of socialism or
Read the excerpt from Narrative of the Life of FrederickDouglassWe were all ranked together at the valuation. Men andwomen, old and young, married and single, w
What is the number answer to 4x-8=20