allaboutskye356 allaboutskye356
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought two pounds of strawberries for $12.80. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

alijabur669
alijabur669 alijabur669
  • 08-03-2022

Answer:

0.50 cent per ounces

Step-by-step explanation:

0.50 cent per ounces

Answer Link

Otras preguntas

What are the social classes in the colonies? g?
1. It took Joseph 10 days, 21 hours, and 30 minutes to get from San Diego to Boston. How many hours did it take him? Show your work using the proper conversion
Answer these too please
two ways a woman can help herself stay healthy during pregnancy.
I NEED HELP!!! Someone please help
The container that holds the water for the football team is 7/10 full. after pouring out 6 gallons of water, it is 1/2 full. how many gallons can the container
The middle score in a set of given data is the __________. A. mean B. median C. mode D. range
The operational design of an illicit drug business can be divided into four stages of production and distribution: cultivation, importation, wholesale distribut
What was the goal of the wealthy planters in the south?
List 3 ways to dissolve a solid faster