jp0346975 jp0346975
  • 07-03-2022
  • Mathematics
contestada

A 24-ounce box of cornflakes costs $3.12. What is the unit rate?

Respuesta :

miaja1003
miaja1003 miaja1003
  • 07-03-2022

Answer:

$7.69 per ounce

Step-by-step explanation:

24/3.12= 7.692307692...→ 7.69

Answer Link

Otras preguntas

The ranchers called in the sheriff to settle the dispute. Passive or Active voice.
how do you write 300,000,000+40,000,000+7,000,000+300,000+10,000+6,000+20+9 in standard form
what is the equation
3 2/3 feet per 11/60 hour
What does weight require A. gravity and volume B. mass and gravity C. mass and volume D. only mass
Malcolm ran the 440-yard dash and the 220-yard dash at a track meet there are 3 feet in one yard how many total feet did Malcolm run estimate first then check f
what three areas are the natural sciences commonly divided?
estimate the annual wages for a nursing aid who earns 8.29 per hour
Jose is a child living in Argentina, where spring begins in September and ends in December. Because he sees the days getting longer in these months, he makes
What is the best estimate for the product of 289 and 7?