jameshahahie jameshahahie
  • 07-03-2022
  • Mathematics
contestada

you buy 6 apples for $3.60 HELP, THIS IS UNIT RATE, PLEASE HELP, WILL GIVE BRAINLIST IF CORRECT AND IN PERFECT ORDER.

Respuesta :

MathWiz0001
MathWiz0001 MathWiz0001
  • 07-03-2022

Step-by-step explanation:

Unit rate means one of something, or per one.

Divide 3.60 by 6 to identify the cost of 1 apple.

[tex]3.60 \div 6 = 0.6[/tex]

It costs $0.60 per 1 apple.

Answer Link

Otras preguntas

what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform