Seudónimo Seudónimo
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

(help) Miller’s Farm had apples on sale for $1.78 a pound. Maria spent $15.21 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

owootorianjolaoluwa
owootorianjolaoluwa owootorianjolaoluwa
  • 16-02-2022

Answer:

8.5 pounds

Step-by-step explanation:

$ 1.78 - 1 pound

$ 15.21 - 15.21/1.78

= 8.5

Answer Link

Otras preguntas

Peaceful salute walaikum is my brothers and your switches are paradise - - is a necessary writing model for my fegar's exam and I have to study for English
what were farmers who lost their land during the Dust Bowl called?
You received a $100 gift certificate to a clothing store. The store sells T-shirts for $15 and dress shirts for $22. You want to spend no more than the amount o
find the measure of x and round to the nearest tenth!!
HURRY PLEASE Despite these poor conditions, programs were eventually put into place that improved the condition of the camps and allowed the prisoners to work
Will give Brainliest! What is the simplified form of the seventh root of x to the fifth power times the seventh root of x to the fifth power?1) x to the four n
Fill in the blanks Cells spend most of their time in Durning this phase the cell grows twice in size synthesis more DNA and form chromosomes then move organelle
which stage of cellular respiration produces the most ATP energy?
please help question in pic
Select the correct answer.Which action describes a strategy of search engine optimization?A. using a monitoring tool such as Google searchB. adding keywords in