jordonpringle jordonpringle
  • 10-02-2022
  • Mathematics
contestada

A store is selling 5 cans of tomato sauce for 4.50 what is the unit price

Respuesta :

emplols
emplols emplols
  • 10-02-2022
the unit price is 90 cents per can of tomato sauce.
Answer Link
scharles4131
scharles4131 scharles4131
  • 10-02-2022

Answer:All you have is multiply

4.50/5 = 0.9

The unit price is 0.9

Step-by-step explanation: I did it and got it right

Answer Link

Otras preguntas

Do u tell me the answers ?
which of the three colonial regions was most dependent upon the ocean for its economy
Problem Page Alonzo will rent a car for the weekend. He can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $49.98 and costs an additional $0.12 p
What is equivalent to 0.0000001
Ben is 5 years less than 3 times Gracie's age. How can that be represented as an expression?
what number can be written as 30+2
How to write 310,763,136 in two forms
Please help me on this thank you
A supermarket charges $2.50 for 8 cans of cat food. At the same rate, how much would the supermarket charge for 28 cans of cat food?
What is the equation of the line that passes through the point (-5,2) and has a slope of 0? Please show work