johnnyhardnett404
johnnyhardnett404 johnnyhardnett404
  • 10-02-2022
  • Mathematics
contestada

Maria bought 125 pounds of lunch meat for $3.36. How much would234 pounds of lunch meat cost?​

Respuesta :

k1357nplayz k1357nplayz
  • 10-02-2022

Answer:

$6.6

Step-by-step explanation:

This is what we know:

You can say that they are proportional because there is a unit price for each pound.

There are a couple of ways to do this but I'll show you this one:

Ratio and proportion:

Step-by-step explanation:

https://brainly.com/question/2438420

answer is x= 6.6

Answer Link

Otras preguntas

What Does 'In Spades' Mean?
Summarize the views regarding U.S. imperialism
Summarize the views regarding U.S. imperialism
failure to maintain homeostasis results in
why are noble gases more difficult to isolate than other elements?
what does the sailfish look like
how do electrons behave when metals react with non-metals
two times Antonio's age plus three times  sarah's age equal 34. sarah age is also five times antonio age.how old is sarah
Why did President Wilson send troops to Mexico?
how are quadratic equations different from linear equations?