maylisbeckles maylisbeckles
  • 10-02-2022
  • Mathematics
contestada

Three pens cost $1.80. How many pens can you buy for $6?

Respuesta :

iratashin
iratashin iratashin
  • 10-02-2022
You can buy 9 pens I hope this helps
Answer Link
937crychun
937crychun 937crychun
  • 10-02-2022

Answer: 10

Step-by-step explanation:

3 = $1.80

1 = $0.60

$6 = 10 pens

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements best describes how matter moves through the biosphere? A.) matter moves in one-way flow. B.) matter moves from animals to plan
Which of the following correctly describes hydrolysis
Can you guys please help me
Find the simple interest paid to the nearest cent for each loan, interest rate, and time. $500, 12%, 18 months
Dominic answered 43 of the 50 questions on his spelling test correctly. Which decimal represents the fraction of problems he answered incorrectly?Dominic answer
Solve the equation 3(x+2) = 2(2 - x)
According to Herman, one of the differences of managing a nonprofit versus a for-profit corporation is
The 24 students in Mr. Brown’s homeroom sold 72 magazine subscriptions and 28 students and Mrs. Garcia’s homeroom so 98 magazine subscriptions who’s homeroom so
The diameter of a circle measures 24ft. What is the circumference of the circle? Use 3.14 for pie , and do not round your answer. Be sure to include the correct
disarray a very difficult challenge to overcome 2. formidable to be completely confused or disorganized 3. ludicrous to say or repeat something again 4. mele