001136lism 001136lism
  • 09-02-2022
  • Mathematics
contestada

You want to buy some beans. A 9-ounce package costs $2.79. A 16-ounce
package costs $5.12. A 24-ounce package costs $7.20. Which package is
the best buy?
A. The 9 oz pk. B. The 16 oz pk. C. The 24 oz pk. D. None

Respuesta :

28nr4mtxqc
28nr4mtxqc 28nr4mtxqc
  • 09-02-2022
C.) the 24 oz pk because the ounce is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

list 0.5 1/5 0.35 12/25 4/5 from least to greatest
Jim picks a number he doubles that number then adds five and gets 41 as his result what was the original number jim picked
How are the values of the eights related in 880
Write three numbers that are greater than 1543000 but less than 1544000
What is the value of the expression 4/2^-2? a. ½ b. 1 c. 8 d. 16
solve the system using substitution {4y+19=× 3y-×=-13
In a monarchy, to what degree does the king or queen hold absolute power?
Which is greater three sets of (5-2) or two sets of (2+3)
The hospital shop buys cereal bars in boxes of 4. In one day they sell 58 individual cereal bars. How many boxes of cereal bars did they open that day?
6 square 2 ÷3×2+ root 9