jamerriasanders jamerriasanders
  • 09-02-2022
  • Mathematics
contestada

A catering company sells an 8 lb container of food for $54. Use a model to write a rate for this situation. What does this rate mean?

Respuesta :

haden52q haden52q
  • 09-02-2022

Answer:

$6.75 per pound

Step-by-step explanation:

$54 ÷ 8lb = $6.75/lb

or a 1:6.75 ratio/rate

Answer Link

Otras preguntas

Please help! I will make brainliest! I need to know this for a project! The theme park is building a scale model of the the killer whale tank for an investor'
What is the name of the river that seperates part of washington with orgeon?
A medical researcher measured the diastolic wall thicknesses of the arteries in a young, healthy test subject. The test subject came back 20 years later to have
URGENT PLEASE HELP 30 POINTS
On a map,1 in. represents 12 mi. Two cities are 6 1/2 in. on a map. How far apart are the actual cities? A. 78 mi B. 72 1/2 mi C.72 mi D. 18 1/2 mi
find the product. (y^2)^5 · y^8y^23y^18(y)^40y^1/5
A user is trying to log into windows on her notebook computer. she enters the correct password for her user account, but the system won't let her authenticate,
List the following events in the correct Chronological Order. - Delegates agreed to the Great Compromise. - The Constitutional Convention was called. - The Bi
hey can you please help me posted picture of question
If you walk 1.4 km north and then 4.8 km east, what are the magnitude and direction of your resultant displacement? A - magnitude: 5 km; direction: 16.3° ea