idontknowtbh1324 idontknowtbh1324
  • 08-02-2022
  • Mathematics
contestada

Which is cheaper 6 donuts for 6 dollars or 12 donuts for 10 dollars

Respuesta :

lil7meowmeow
lil7meowmeow lil7meowmeow
  • 08-02-2022

Answer:

6 donuts.

Step-by-step explanation:

Think of it as an individual product, the donut.

6 donuts for 6 dollars, make each donut cost 1 dollar.

But for 12 donuts for 10 dollars, make each donut cost 1.2 dollars.

So, it's cheaper to buy 6 donuts with 6 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Please help this exercises​
The economist George gilder argued that:
What is the answer to 24 + y = 41
Stage 1 of the Demographic Transition Model represents A) Tertiary Societies. B) Industrial Societies. Agricultural Societies. D) Hunting and Gathering Societie
Should a person be put in a lineup without the benefit of counsel?
Can someone plz help me
e->i, e->ie, and o->ue stem changing verbs have stem changes for all of the forms except for... nosotros and vosotros tú yo ellos él
what is the distance on the number line from -10 to 7​
When the following equilibrium process CO + 2H2(g) =CH2OH() reached equilibrium in a particular experiment, the following equilibrium concentrations were prese
The value of the expression StartFraction 2 x squared Over x EndFraction plus x (100 minus 15 x) when x = 5 is.