JasonLCA
JasonLCA JasonLCA
  • 08-02-2022
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $6.75/lb. and Jeanna can spend at most $30 for them. How many pounds can
she buy?

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 08-02-2022

Answer:

4.44 lb

Step-by-step explanation:

$6.75 ---> 1 lb

$1 ---> (1/6.75) lb

$30 ---> [$30* (1/6.75)] lb

$30 ---> 4.44

So she can buy most 4.44 lb of pounds

Answer Link
Аноним Аноним
  • 08-02-2022

Answer:

4.44 lb

Step-by-step explanation:

$6.75 ---> 1 lb

$1 ---> (1/6.75) lb

$30 ---> [$30* (1/6.75)] lb

$30 ---> 4.44

So she can buy most 4.44 lb of pounds

Step-by-step explanation:

pls branliest to me he/she have 210 me onley 4

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of f(-7) A. 9 B.3 C.-6 D.-5
I got it partially right I think but I need help !
Help please :) In a circular flow diagram, households represent the elements of the economy that: A. sell products to consumers. B. produce goods and services.
Pour aller au Parc Louis Pasteur, _____ va à droite et tourne à gauche. va tout droit, tourne à gauche et passe sur le pont. tourne à droite et tourne à gauche.
pls solve them all pls
a girl is running along a straight line with a uniform velocity 1.4 m/s, find her acceleration​
solve for x! show work please < 3
True or False: The Hogan was a home lived in by the Navajo peoples
Will give brailiest to first
PLEASE HELP ME a. color b. mass c. shape d. volume