binanina42 binanina42
  • 08-02-2022
  • Mathematics
contestada

Nina loves peanut butter she can either buy a 64 ounce jar for $8.96 or a 40 ounce jar for $5.60 which is a better buy?


Respuesta :

adrianacantatore adrianacantatore
  • 08-02-2022
They’re equal, both $0.14 an ounce
Answer Link

Otras preguntas

1) A manufacturing unit produced 112, 336 and 1008 Easter baskets on days one, two and three. If the unit continues to manufacture baskets at the same rate, ho
When purchasing bulk orders of batteries, a toy manufacturer uses this acceptance sampling plan: Randomly select and test 54 batteries and determine whether ea
participation is more important than winning
PLEASE HELP!! Connect lyrics from the song bat country to the poem the second coming for brainliest
what is photo synthesis​
modem is used for what?​
The double number lines show the ratio of cups to gallons. A double number line with 5 equally spaced tick marks. The line labeled Cups, reads from left to righ
solve for missing length, round to nearest if necessary. (check if all of these are correct) if it’s not correct say the number and the answer
test score hours studying 2 3 4 test score 44 66 88 test score ratio hours studying 22 1 ? ?
How does an individual affect a society?​