Bryant570 Bryant570
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

A 5 poundcartonof clementine oranges priced at $4.30. what is the price per pound

Respuesta :

DanielLee2026
DanielLee2026 DanielLee2026
  • 12-01-2022

Answer:

$0.86, or 86 cents

Step-by-step explanation:

5 = $ 4.30

1 = $ 0.86

$4.30/5 = $0.86, or 86 cents per pound.

Answer Link
kristybell369 kristybell369
  • 12-01-2022
The answer to the question is 0.86
Answer Link

Otras preguntas

How long is a decade?
A student is 5 feet, 2 inches tall. What is her height in meters?
A student is 5 feet, 2 inches tall. What is her height in meters?
Eight friends share 12 pies equally. How many pies does each person get?
What is the sum of 3 fifteens and 17 fifteens?
Finish the sequence 1,1,2,3,5,8,_,_,_
In the role of a member of the Third estate,write a brief speech explaining why the French political system needs to change.
True or false, a line with slope 0 never passes through point (0,0)
Please help. Should I do this: -0.7 - (-0.1)?
List five things stereotypes are commonly based upon.