getbrighterwithme
getbrighterwithme getbrighterwithme
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

At Hannaford, bananas cost $0.75 per pound. Maggie paid $3.15 for a bunch of bananas. How many pounds of bananas did she buy for that amount?

Respuesta :

stellagwynethguzman
stellagwynethguzman stellagwynethguzman
  • 12-01-2022

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

3.25÷0.75=4.2

brainliest pls if that helped

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is a variable expense? O payment for car insurance O car payment O rent for an apartment that has a O yearly lease O entertainment
How long is a hard boiled egg good for in the refrigerator?.
given that ax60=b work out the value of 4b/a
Solve for h. h - 45 = -35A.h = -10B.h = 10C.h = -80D.h = 80 PLS HELP HURRY
The graph of this system of equations is which of the following? 2x + y = 6 6x + 3y = 18 Overlapping lines Parallel lines Intersecting lines A curve intersectin
Find an equivalent expression for -3(2x+5)-(x-1)
Which word best completes this sentence? Impulsiveness can be dangerous because often the person is acting without fully considering the possible _____ A. benef
What is hierarchy of needs? Give definition in your own words
Find the number that makes the ratio equivalent to 4:8. :64
In your biology class, there was a discussion about climate change. You learned that human activities are changing the composition of Earth's atmosphere, and th