Cringe2Win Cringe2Win
  • 09-01-2022
  • Mathematics
contestada

The amount of money spent at the gas station varies directly with the number of gallons purchased. When 12 gallons of gas were purchased, the cost was $39.36. How much would 9 gallons of gas cost?

A. $52.48
B. $2.74
C. $30.36
D. $29.52

Respuesta :

nellzbp
nellzbp nellzbp
  • 09-01-2022

Answer:

D

Step-by-step explanation:

$39.36 divided by 12 = $3.28

$3.28 x 9 = $29.52

Answer Link

Otras preguntas

giúp mik giải hoá vs mik đag cần gấp
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST PLUS 50 POINTS The graphs below shows some properties of regular polygons. When compared with the independent variable, how m
Can you write down the days of the week with the number "500" next to them for me. Make this 2 times thank you :)
PLEASE HELP!!!!! will mark brainliest!!!!!
An item costs 340 before tax, and the sales tax is 20.40. Find the sales tax rate. Write your answer as a percentage.
1*2+2+1+5 by how much?
Write a paragraph about advantages and disadvantages of living in the city
What’s the answer to this
Hi, need help on this really bad pls (:
Political map Where on the earth’s surface is this area located? • What is its relative location? How might the location affect the economy or foreign policy of