lilahlovesacnh11
lilahlovesacnh11 lilahlovesacnh11
  • 07-01-2022
  • Mathematics
contestada

Which is the best buy?
A. $12.60 for 7 bottles of juice
B. $10.98 for 6 bottles of juice
C. $18.10 for 10 bottles of juice
D. $16.38 for 9 bottles of juice

Respuesta :

SpiritInly
SpiritInly SpiritInly
  • 07-01-2022

Answer:

A

Step-by-step explanation:

work out price of each for one bottle

A) $12.60 ÷ 7 = $1.80

B) $10.98 ÷ 6 = $1.83

C) $18.10 ÷ 10 = $1.81

D) $16.38 ÷ 9 = $2.82

we can clearly see that A is the cheapest

Answer Link
gracieh6363
gracieh6363 gracieh6363
  • 07-01-2022
The answer is A coz if u divide all of them A will be the smallest answer
Answer Link

Otras preguntas

[tex]7x-4-3x=-44[/tex]
Consider the plain text ALLTHEBEST with key values 4,19,3,2,3,4,12,5,11,4 what will be the cipher text after applying vigenere cipher.
I need help for all of them. I don’t understand how to do anything of them and i’m really confused
when building the transcontinental railroad the central pacific company had a tougher time what made it through. traveling through the great plains. building th
Anybody who is very good at social studies? Answer ASAP
PLEASEEEEEEE HELLPPPPP​
The Constitution created a __________. A. confederal system of government that grants fewer powers to the national government than the Articles of Confederation
Hi, need help again on this other measuring volume question.
KNOW ME (Activity 4) Directions: Read and analyze the following situations. How does the sound of the following objects produce? Choose your answer from the wor
Is a list of numbers and each number is called a term of the sequence