faithedwards17323
faithedwards17323 faithedwards17323
  • 07-01-2022
  • Mathematics
contestada

44 lbs of onions cost $352. How many lbs of onions can you get with $40 ?​

Respuesta :

qazijnwsxuhb qazijnwsxuhb
  • 07-01-2022

Answer:

5

Step-by-step explanation:

We need to find the cost of each pound of onions by dividing the cost by the number of pounds.

352 / 44 = 8

1 lb = $8

Multiply by 5 on both sides

5 lb = $40

The answer if 5.

Hope this helps :)

Have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help Will give brainlist
What do stimulants do to the central nervous system?.
How many grams of hcl can be produced from the reaction of 23 moles of h2 and 875g of cl2? h2 + cl2 --> 2hci 1. 1056g 2. 654g 3. 899g 4. 3568
Please help i need this done asapSolve the following equations:a) (x-3)(-2x+1)= 0.b) (x+7)(2-4x)=0.​​
what is the importance of the qoute "all endings are also beginnings. We just don’t know it at the time"
2. If a ball has kinetic energy of 2000 Joules and a speed of 5m/s, what is its mass?
One of those items_not available Are Were Is Will be None of the above
Find the total surface (outerlayer) area of each composite figure to the nearest whole number.
f(x)=(x+1)^2 what is the domain of f?
Which equation can be used to solve x/8 = 5? (ANSWER AND YOU GET 50 POINTS) x = 5 • 8 x = 5 + 8 x = 5 ÷ 8 x = 5 – 8