msreeree88 msreeree88
  • 07-01-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Garland bought 4 pounds of grapes for $8. How many pounds of grapes can he buy for $66.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-01-2022

Answer:

  • 33 pounds of grapes can be brought for $66.

Step-by-step explanation:

4 pounds = $8

  • => 1 pound = $2
  • => x pounds = $2x = $66
  • => x = 33
  • => 33 pounds = $66

Hence, 33 pounds of grapes can be brought for $66.

Hoped this helped.

[tex]BrainiacUser1357[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

(64/8/ 4 + 7 – 2) • 5 =
can anybody describe why it rains? Include the words that scientists use when talking about how water changes from liquid to gas and back to liquid again
please help ill mark brainliest​
help please thanks. ​
10+4.5m=21.25 Solve for M
(Please someone help me!) (No links!) Please ignore the blue dot, I accidentally pressed it and won't get rid of it!
help pls Tom, Lisa, and Jane are competing in a cooking competition. They all used different amounts of sugar from a can containing 4 pounds of sugar. Tom used
What process is used to turn fruit or grain into alcohol? fermentation pasteurization condensation rehydration
7. Which statement best describes food webs and food chains?
I. Choose the word that has the underlined part pronounced differently from the others. 1. A. vacation B. festival C. grade D. celebrate 2. A. highlight B. mean