jamilachowdhury jamilachowdhury
  • 07-01-2022
  • Mathematics
contestada

I need your help please

I need your help please class=

Respuesta :

2025bellikar
2025bellikar 2025bellikar
  • 07-01-2022

Answer:

Brand A is 4 cents cheaper per ounce.

Step-by-step explanation:

2.88 divided by 12 ounces is 24 cents per ounce.

4.48 divided by 16 ounces is 28 cents per ounce.

28 -24 =4

Answer Link

Otras preguntas

A plant has to grow close to the ground to resist cold and has shallow roots because the soil under it is frozen. In which biome is this plant most likely found
Simplify: 10x - 3(2x + 5) a) 4x - 15 b) 4x - 5 -36x + 15 c) 7x - 7
What Igbo custom does Nwoye find particularly unsettling in Achebe’s Things Fall Apart?
What is .133 repeating as a fraction?
In what ways did long-distance commerce act as a motor of change in pre modern world history
Which is a benefit of eating meat and beans ?
como sacar el area de un paralelogramo es lo que me pide pero me da todos esos numero y no entiendo por favor ayuda que no entiendo como resolver el ejercicio
Calculate the average rate of change for the function f(x)=x^4+3x^3-5x^2+2x-2, from x=-1 to x=1
What is the last stage of the five stages of self-leadership?
Simplify this expression please! 2[9-5]^2 Show your steps too! thank you!