raypn77896 raypn77896
  • 06-01-2022
  • Mathematics
contestada

If bananas cost $0.58 per pound at the grocery store when Anna went how much would you pay for a total of 5 lb of bananas

Respuesta :

cs88811
cs88811 cs88811
  • 06-01-2022

Answer:

$2.90

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How might you describe the land where the Maya lived? A. desert B. mountains C. prairie D. Rainforest
What are characteristics of nonvascular plants? (Select all that apply.) They don’t rely on roots to receive water. They are able to push water and nutrients to
HELPPPPP!!! Which timeline uses absolute chronology? Spanish-American War three years 1895 later that year later Cuban revolt armistice USS Maine sunk Spain si
Which would explain why there is a growing trend of obesity in kids aged 2-19? Youth are at a lower risk of developing chronic diseases later in life. Unhealthy
A set of pens sells for $3. 75 and costs $1. 50 to make. Thirty percent of the profit (the difference between the purchase price and the amount it costs to make
Anthony returns home from work. When he opens the front door of his house, he detects a strong smell of gas. He suspects that his gas pipe is leaking. Anthony i
Which story event is the best example of a creation myth? A. A cow releases a hair from a block of ice, which grows into the first human, 2 B. Annoyed, the moon
One famous design in Mindanao is okill design. True or false?
PLEASEEEEEEE HELPPPPPPPP ASAPPPPPP
What are the coordinates of the image produced by applying the composition 1 Ro 90-to (-4, 3)? A. (4,0) B. (-3, 4) C. (0,3) D. (3,-4)