arielasanchez0143
arielasanchez0143 arielasanchez0143
  • 06-01-2022
  • Mathematics
contestada

Emme's favorite apple juice costs $0.35 per box.
How much would she spend on 16 boxes of apple
juice?


Respuesta :

joesavmar2005 joesavmar2005
  • 06-01-2022

Answer:

$5.60

Step-by-step explanation:

0.35 x 16 = 5.6

Answer Link
shadowaslo2
shadowaslo2 shadowaslo2
  • 06-01-2022
you multiply 0.35 by 16 to get 5.6
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following has the greatest impact on global warming? a. Population growth, b. Agriculture expansion c. Forest depletion, d. Dependence of fossil
When to use mental math?
among the last frontiers to be mapped was/were the a.polar regions b.islands of southeast Asia c. interior of Afghanistan d. interior of Africa
which statement best reflects millays attitude toward the seasons?
What crops grew on San Francisco de Asia
The Fun Fitness gym charges $17 a month membership fee and a $3 per day usage fee. What does the ordered pair (15, 62) mean?
The government determines prices for goods and services in a?
A pond is in the shape of a rectangular prism and holds 1,305 gallons of water. each cubic foot of water contains about 7.5 gallons. The pond's length is 14.5,
What is the MERCOSUR?
Which of these steps is second in the bill process? The bill is sent to the president. The bill is introduced in Congress. The president signs or vetoes the b