myla94
myla94 myla94
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

You have $6.72 to buy apples for an apple crisp recipe. Apples cost $0.96 each. Write and solve an inequality that represents the number of apples you can buy

Respuesta :

xoaaliii
xoaaliii xoaaliii
  • 14-12-2021
$.96a=$6.72 I believe
Answer Link

Otras preguntas

the colonists believed that the power of the governmen should come from what
What is the y-intercept of the line with the equation 4x + 2y = 12? A. (6, 0) B. (3, 0) C. (0, 3) D. (0, 6)
what is the sum of 2 3/5 - 1 3/8
What are 15 facts about the Canadian Shield
Draw a line from each element to the reason for using that element
glucose produced by autotrophs
How can investors receive compounding returns?
order these numbers from least to greatest. 8 , −3.12 , −52/16 , −3.2
A square banner has an area of 289 square inches. What is the length of one side of the banner? A. 17 inches B. 16 inches C. 13 inches D. 14 inches
0.0054 in standard form