prinsaiyaaustin82
prinsaiyaaustin82 prinsaiyaaustin82
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

A shop charges $4.95 for a large 9-ounce frozen
yogurt.

What is the cost per ounce of the frozen yogurt?

A shop charges 495 for a large 9ounce frozen yogurt What is the cost per ounce of the frozen yogurt class=

Respuesta :

Rixop Rixop
  • 10-12-2021

Answer: $0.55

Step-by-step explanation:

$4.95/9=$0.55 ( 1 ounce frozen yogurt)

Answer Link

Otras preguntas

What property do u use when turning “x+4+3x = 72” into “x+3x = 72-4”????
What are the 4 forms of tobacco
Which expression is equivalent to 10a + 6?
what is a greatest common factor?
Is it true or false that all electromagnetic waves travel at the same speed in a vacuum?
The period of Tokugawa rule from 1603 to 1868 was one of relative peace. Which of the following was a method used by the Tokugawa to control its enemies? A. Lan
24/1 in simplest form what is it ?
What is an acrostic poem for the word triangle
what is the answer to 12=6-3x
Given the incomplete equation representing a reaction: 2Na(s) + 2H2O() → 2Na+(aq) + 2 _____ (aq) + H2(g) What is the formula of the missing product