simdisammy simdisammy
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

The price of 50 litres of petrol is £36, find the price of each litre of petrol.

Respuesta :

lijeff017ozuqwt
lijeff017ozuqwt lijeff017ozuqwt
  • 10-12-2021
50/36 = 1.39 per litre (or 1.86 dollars for those in the United States)
Answer Link

Otras preguntas

The equilateral triangle pool height 52ft and base 60ft and filled to a depth of 5ft
Three Friends all have ages that are consecutive integers. The sum of their ages is 48. What is the age of the oldest friend?
On monday,the mars rover traveled 330 cm.On tuesday,it traveled 180 cm.If the rover stopped every 15 cm to recharge,how many more times did it need to recharge
A fraction that compares two equivalent measurements
Solve: negative 1 over 2 x 3 = –x 7
What was the cause of Shays’s Rebellion in 1786?
what is six and a half divided by 3 in simplest form
round 3184.5641 to two decimal places
what is the average score? 79, 82, 85, 91, 97, 73, 88, 87, 85, 92, 90, 85, 86, 91, 94, 85, 92
In the induced-fit model of enzymes, a substrate associates itself with which part of an enzyme?