arhoades32 arhoades32
  • 09-12-2021
  • Mathematics
contestada


It costs $4.00 for 25 fl. oz. of detergent or $3.40 for 20 oz. Which is a better buy?

Respuesta :

tmoney06
tmoney06 tmoney06
  • 09-12-2021
the 25 oz container is better because the unit price is 16 cents an oz and the unit price for the 20 oz is 17 cents
Answer Link

Otras preguntas

There is only one species of Salmonella that affects humans, it is? a) Salmonella enteriditis b) Salmonella typhirium c) Salmonella typhi d) All of the abov
When the quadriceps contact what also must happen at the same time? A. The gastrocnemius must contract. B. The hamstrings must relax. C. The hamstrings must con
Which of the following shows the length of the third side, in inches, of the triangle below?
WILL MARK AS BRAINLIEST IF CORRECT AND EXPLAINED What is the diameter of the circle whose center is at (6, 0) and that passes through the point (2, -3)? A. (x+1
Continue the series: 135, 83, 52, 31, 21. . .
Simplify 3(3x - (2-6y + 2x) + 3y)LILL​
Write the polynomial as the product of linear factors. h(x) = x^2 ? 2x + 10
Which of the following is a measurement conversion that you may need to make when comparing energy and mass in nuclear reactions?
Protection against illegal searches and seizures is specified by a. the fourth amendment b. the Civil Rights Act c. the Declaration of Independence. d. none
PLZ help anyone just plz hep with this question An informed voter created the table below that identifies the platforms of two candidates running for mayor.