dayanara123dg
dayanara123dg dayanara123dg
  • 09-12-2021
  • Mathematics
contestada

blueberries cost 4.00 per pound. how many of blueberries can you buy for 1.00

Respuesta :

lisaalaina2009 lisaalaina2009
  • 09-12-2021
0 pounds of blueberries cost 4.00 per pound if we have 1:00$
Answer Link
mquint6886
mquint6886 mquint6886
  • 09-12-2021

Answer:

1/4 or .25

Step-by-step explanation:

You cross multiply which would give you 4x=1.

Answer Link

Otras preguntas

Which statement about immigration to the United States is MOST accurate? A) Nearly all immigrants have easily assimilated into American culture. B) The ethni
ratio please help much appreciated
the stem and leaf plot below shows the number of pages each student in a class read the previous evening0 - 00581 - 2358892 - 2467773 - 3564 - 2465 - 7which sta
Please help A heterozygous female with 3 body rings mates with a 5 ringed male. Wht is the chance that this couple will have a baby that looks like its mother?
What role did the Catholic Church play in the Spanish and Portuguese American colonies??
From what characteristic do vertebrates get their name
Meimei displays invisible strength when she __________. a. gets her mother to allow her to play in local tournaments b. beats Lau Po and all of the others at
What was the motivating factor behind Theodore Roosevelts conservation ideas?
write a paragraph in which you give a brief explanation on how sport personalities are portrayed by the media and how the influence people .
Percentage help please? Thanks.